«ЕКО-квест для педагогів»
Екологічна компетентність
У сучасному світі тема охорони довкілля, негативних явищ, які оточують нас у повсякденні дуже актуальні. Йдеться про забруднення навколишнього середовища промисловими відходами, викиди у водойми не тільки промислових, але й побутових відходів, і просто про сміття довкола. Причиною засмічення є не сторонні сили, а самі люди, які живуть поряд з нами й іноді навіть ми самі. Не обов’язково особисто нищити природу, негативний вплив має і бездіяльність, мовчання, небажання боротися з тими, хто знецінює і забруднює довкілля, хто свідомо йде на злочин проти екомайбутнього. Сьогодні кожен із нас зобов’язаний відповідально ставитись до природи, адже це не складно. Достатньо сортувати сміття, здавати його на перероблення, надавати перевагу багаторазовим речам, а не одноразовим. Свідома екологічна культура починається з маленького кроку – вибору екоторбинки, замість пакета, а потім стає способом життя. Сьогодні наша місія – зберегти ті багатства, які нам дарувала природа та примножити їх, оберігаючи від знищення.
Опитування учасників щодо очікувань від зустрічі. Всі почергово відповідають.
Дякуємо вам. І зараз ми пропонуємо у веселій ігровій формі розглянути важливі питання перероблення та сортування сміття на нашій планеті, в нашому селищі і спробувати їх вирішити.
У нас є 5 станцій на яких ви побуваєте, виконаєте завдання і отримаєте пазл, як винагороду. А потім, склавши їх разом, дізнаєтесь про кінцеву нашу мету.
І станція – «Екомаркування»
ІІ станція – «Їжачку – життя»
ІІІ станція – «Програми «Сортуй» і «Пакован»»
ІV станція – «Сортування»
V станція – «Стиль життя»
VІ станція – «Надай друге життя речам»
І станція – «Екомаркування»
Мета: сформувати в учасників поняття про сутність екологічного маркування товарів; з’ясувати, що таке екологічне маркування товарів, які заходи може здійснити споживач, щоб обирати кращу для здоров’я та довкілля продукцію; розвивати творчу активність та пізнавальний інтерес; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Учасникам пропонується переглянути різні упаковування від товарів, знайти екомаркування та розподілити за групами.
Знаки вторинного перероблення
№1: знаки закликають до перероблювання продукту та його упаковування, але не контролюється організаціями стандартизації і сертифікації:
А) назва знаку “Петля Мебіуса”;
Б) “Recycle – for a better tomorrow” (Перероблювання – задля кращого майбутнього);
В) Суть цих знаків полягає в заклику не смітити, здавати використані вироби на повторне перероблення і викидати їх у роздільні сміттєві баки для паперу, скла, пластику, ганчір’я тощо. Знак зустрічається з підписами “Keep your country tidy” (“Тримай свою країну в чистоті!”), або, наприклад, просто “Gracias” (“Дякуємо”).
Знаки вторинного перероблення
№2 “Перероблення пластику”
Знак «Замкнутий цикл». Знак у вигляді трикутника з трьох стрілок, що означають замкнутий цикл (виробництво – застосування – утилізація), вказує, що дане пакування придатне для подальшого перероблення. Усередині трикутника розташовуються одна або дві цифри, які вказують на тип пакувального матеріалу: 1-19 – пластик, 20-39 – папір та картон, 40-49 – метал, 50-59 – деревина,60-69 – тканини і текстиль, 70-79 – скло. Під трикутником (а іноді й усередині нього) може стояти літерний код пластика.
№3 Знаки цієї групи є гарантією (на території ЄС), що пакунки або продукція можуть бути використані повторно і приймаються в спеціалізованих пунктах або що пакунок виготовлений з перероблених матеріалів.
А) Продукція може повторно використовуватись чи зроблена з вторинних ресурсів;
Б) „Зелена точка” – німецький знак, який дає гарантію, що пакунок буде прийнятий у пункті вторинного перероблення;
В) Пакунки багаторазового використання
Г) Пакунки виготовленні з вторинних матеріалів
Екологічні знаки на території ЄС
№ 4 Маркування екологічно чистої продукції різних країн і відповідність їх стандартам якості
А) Новий український знак, що видається Органом добровільної сертифікації підприємства “Екомедсервіс” (Харків). Використання знаку “Екологічно чистий” на етикетці продукту підтверджує якість продукту і відповідність його національним та міжнародним вимогам якості;
Б) „Маргаритка” – знак країн ЄС;
В) „Скандинавський лебідь” – скандинавських країн (Швецією, Норвегією, Фінляндією й Ісландією);
Г) „Блакитний янгол” – введений у ФРН у 1974 році;
Д ) „Екознак” – Японії
Позначки державної сертифікації країн
№5 Знаки відповідності виробу вимогам:
А) директив Ради ЄС (цей знак є декларацією товаровиробника і зазначає, що маркована ним продукція відповідає європейським вимогам, включаючи охорону навколишнього природного середовища, здоров’я й безпеку праці)
Б) України (цей знак на засобі, зазначає, що маркована ним продукція відповідає вимогам усіх обов’язкових в Україні регламентів та стандартів).
Позначки державної сертифікації країн
Після виконання завдання команда отримує пазл з літерою «Е».
ІІ станція – «Їжачку – життя»
Мета: ознайомити з інформацією про шкоду, яку несуть батарейки, які потрапляють у землю, визначити площу забрудненої території в порівнянні з класною кімнатою.
Батарейка, викинута разом з побутовими відходами, з максимальною часткою ймовірності потрапляє на звалище побутових відходів, де буде розкладатись просто неба. Після того, як оболонка такої батарейки зруйнується під дією корозії, в землю потрапить великий обсяг шкідливих речовин, здатний отруїти : 400 л води, 3 дерева та сотні рослин, 20 м2 землі. А в лісовій зоні це територія проживання декількох тисяч дощових черв’яків, двох кротів та одного їжачка. Завдання: Розрахуйте скільки батарейок потрібно, щоб забруднити територію землі, яка відповідає нашій класній кімнаті.
(Відповідь: приблизно 4. Отже, батарейки не викидати!!!)
Після виконання завдання команда отримує пазл з літерами «КО»
ІІІ станція – «Програми «Сортуй» і «Пакован»»
Мета: ознайомити з інформацією про програми «Сортуй» і «Пакован», поглибити знання з екокультури.
Робота з картками і телефонами.
Після виконання завдання команда отримує пазл з літерами «КУ».
ІV станція – «Сортування»
Мета: розвивати критичне мислення, збільшити досвід самостійного аналізу, необхідності звертати увагу на матеріали, з яких вироблені предмети, сортувати сміття що піддається переробленню.
Учасникам пропонується розглянути групи предметів та виокремити ті, які є зайвими у даній групі та не підлягають переробленню.
У коробці набір сміття і учасники проводять сортування, користуючись програмами «Сортуй» і «Пакован».
Після виконання завдання команда отримує пазл з літерами «ЛЬ».
V станція – «Стиль життя»
Мета: розвиток активної життєвої позиції, вміння робити свідомий вибір, аналізувати, визначати переваги та недоліки, шукати альтернативу, формування екологічної культури.
Щодня кожен із нас під час відвідування магазину, на касі чує запитання : «Пакетик потрібен?» - і робить вибір: придбати пакетик чи зберегти навколишнє середовище. Зараз перед вами будуть предмети – одноразові (які можемо використати лише 1 раз і далі вони потраплять у смітник) та багаторазові. Ваше задання, уважно подивитись на одноразові предмети та знайти їм багаторазовий замінник. І надаємо майстер-клас з упорядкування цих речей дома.
Після виконання завдання команда отримує пазл з літерами «ТУ».
VІ станція – «Надай друге життя речам».
Мета: розгляд можливості вторинного використання предметів.
Майстер-клас з виготовлення подарункової іграшки «Чобіток для св. Миколая» із вторинних відходів (пластикова пляшка і клаптики тканини)
Після виконання завдання команда отримує пазл з літерами «РА».
Ну ось, по завершенню квест-гри ви можете скласти слово «Екокультура».
І зараз напишіть чи здійснились ваші очікування від нашої з вами зустрічі і розмістіть їх на емблемі «ЕКО-Корнин», яку розробили наші учні – учасники ЕКО-студії, які займаються впровадженням екокультури в закладі та нашому селищі. Дякуємо вам!
Отже, підбиваючи підсумки нашої роботи, хочеться, щоб ви послухали притчу.
Сидить старий на узбіччі й дивиться на дорогу. Бачить: іде чоловік, а за ним ледве встигає маленький хлопчик. Чоловік зупинився, звелів дитині подати старому води й дати шматок хліба з запасів.
- Що ти тут робиш, старий? – спитав перехожий.
- Чекаю на тебе! – відповів старий. – Адже тобі доручили виховувати цю дитину?
- Вірно! – здивувався чоловік.
- Так бери з собою мудрість:
Якщо хочеш посадити людині дерево, посади дерево, яке даватиме плід.
Якщо хочеш подарувати людині коня, подаруй найкращого скакуна.
Та, якщо доручили тобі виховувати дитину, поверни її крилатою.
- Як же я це зроблю, старий, якщо сам не вмію літати? – здивувався чоловік.
- Тоді не бери хлопчика на виховання! – сказав старий і підняв очі на небо.
Минули роки.
Старий сидить на тому ж місці й дивиться в небо.
Бачить: летить хлопчик, а за ним – його вчитель.
Вони опустилися перед старим і вклонилися йому.
- Старий, пам’ятаєш, ти звелів мені повернути хлопчика крилатим. Я знайшов спосіб… Бачиш, які виросли в нього крила! – сказав учитель гордо і ласкаво погладив крила свого вихованця.
Та старий доторкнувся до крил учителя, попестив їх і прошепотів:
- Мене більше радує твоє пір’ячко.
Колеги, ми бажаємо вам успіху! Будьте крилатими, перетворюйте на крилатих тих, хто поруч!




